Złoto

Dowiedz się, dlaczego złoto nie może być używane jako waluta

Złoto pozostaje jednym z najstarszych towarów znanych ludzkości. Dla niektórych ten metal szlachetny jest skarbem. Dla innych reprezentuje stabilność finansową, ponieważ jest świetną inwestycją. Cena tego towaru również podlega wahaniom, podobnie jak innych form wymiany, takich jak euro czy dolar amerykański. Jednak niezależnie od swojej wartości, złoto nie jest walutą.

Oczywiście, wielu może się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. W końcu swego czasu złoto stało się jedną z głównych form waluty i można było za nie kupić nawet przedmioty w Stanach Zjednoczonych. Ale to było ponad sto lat temu.

W tym artykule poznamy historię tego metalu szlachetnego. Dokładnie wyjaśnimy też, dlaczego złoto nie może być używane jako waluta.

Spis treści

  • Dlaczego złoto jest tak cenne?
  • Dlaczego złoto nie jest uważane za walutę?
    • Złoto nie jest przenośne
    • Złoto jest kruche i łatwo je podrobić
    • Złoto nie jest jednostką rozliczeniową
    • Cena złota podlega nieregularnym wahaniom
  • Zrozumienie Standardu Złota
  • Upadek standardu złota
  • Dlaczego złoto nie może być już nigdy używane jako waluta?
    • Państwo staje się zbyt zależne od dostaw złota
    • Standard złota ogranicza wzrost gospodarczy
    • Kraje stają się zafiksowane na przechowywaniu i gromadzeniu złota
  • Dolna granica

Dlaczego złoto jest tak cenne?

Wysoki szacunek i wartość złota sięgają czasów starożytnej cywilizacji. Jest to pierwszy metal szlachetny znany ludziom. Ze względu na swoją rzadkość i piękno, złoto stało się pożądanym dobytkiem, szybko kojarzonym z bogactwem, blaskiem i honorem. W czasach starożytnych ludzie używali złota do tworzenia biżuterii i idoli, których czcili jako bogów.

Złoto ma nawet wartość w sensie metaforycznym. Pomyśl tylko. To zaszczyt otrzymać złoty medal za wygranie konkursu. To także komplement, gdy mówi się, że ma się "złote serce". Wymiana złotych opasek symbolizuje miłość i zaangażowanie w kilku kulturach.

Złoto zainspirowało nawet koncepcję systemu monetarnego. W 700 roku p.n.e. powstały pierwsze standaryzowane złote i srebrne monety, które szybko zastąpiły ustalenia barterowe, czyniąc handel o wiele łatwiejszym. Król Krezus udoskonalił metody rafinacji złota i ustanowił pierwszą międzynarodową złotą walutę.

Dziś wiele osób nadal uważa złoto za wysoko ceniony towar. Banki centralne i instytucje finansowe przechowują ten metal szlachetny jako rezerwę.

Dlaczego złoto nie jest uznawane za walutę?

Złoto nie spełnia ekonomicznej definicji "waluty" w dzisiejszych czasach i prawdopodobnie nigdy nie będzie. Aby coś mogło być uznane za walutę, musi spełniać podstawowe funkcje pieniądza, co oznacza, że musi być trwałe, przenośne i trudne do powielenia oraz musi mieć wartość przechowywania.

Złoto nie jest przenośne

Poświęć chwilę i zastanów się, jak funkcjonuje pieniądz w dzisiejszych czasach. Papierowa waluta w obecnej formie może służyć do dokonywania zakupów poprzez czek, ludzie mogą ją przekazywać elektronicznie, a także mogą ją przechowywać na plastikowej karcie i machać nią, by dokonywać płatności. Używanie złota jako waluty przy współczesnych mechanizmach płatniczych jest niemożliwe.

Złoto jest kruche i łatwo je podrobić

Rozważmy jeszcze jeden powód, dla którego złoto nie może służyć jako waluta - nie jest to najbardziej wytrzymały materiał, co może być dla niektórych szokiem. Mimo że jest mocne, wyróżnia się jako najbardziej plastyczny rodzaj metalu. Czyste złoto kruszy się pod wpływem codziennych obciążeń. W porównaniu z papierowymi pieniędzmi, wykwalifikowany fałszerz z łatwością poradziłby sobie z kopiowaniem złotej waluty. Odtworzenie współczesnych pieniędzy papierowych wymagałoby najnowocześniejszej technologii.

Złoto nie jest jednostką rozliczeniową

Drugą cechą waluty jest to, że działa jako jednostka rozliczeniowa, dzięki czemu jest łatwa do zmierzenia. Kiedy otwierasz swój wyciąg z konta bankowego, możesz zobaczyć ile pieniędzy wpłaciłeś, ile wypłaciłeś, a nawet możesz użyć narzędzi do analizy swoich wydatków.

W przypadku substytutów pieniądza, takich jak złoto, trudno jest zmierzyć jego jednostkę rozliczeniową. Gdybyś miał zapłacić za coś złotem, określenie, ile wydałeś w porównaniu z innymi transakcjami, byłoby skomplikowane.

Ceny złota podlegają nieregularnym wahaniom

Cena złota ulega gwałtownym wahaniom, tak jak w przypadku innych towarów, w zależności od popytu i podaży. Niedobory pieniądza opartego na złocie byłyby nieuniknione, a recesje zdarzałyby się częściej, po czym następowałby boom ekonomicznej prosperity, gdy podaż wraca. Złoto jest zbyt niestabilne, by być prawdziwą walutą.

Zrozumienie Standardu Złota

Niemożliwe jest mówienie o złocie i walucie w tym samym zdaniu bez uznania standardu złota. Standard złota był dawnym systemem wartości pieniężnej, w którym bezpośrednio powiązano walutę z wartością złota. Standardową walutą stosowaną w tym systemie były srebrne i złote monety oraz papierowe banknoty, które osoby fizyczne mogły wymienić na złoto.

Kilka krajów przyjęło standard złota. Kiedy kraje stosowały standard złota, opierały wartość swoich papierowych pieniędzy na stałej ilości złota. Na przykład, jeśli Stany Zjednoczone ustaliłyby aktualną cenę złota na 400 dolarów, w systemie wartości waluty standardu złota, wartość dolara wynosiłaby 1/400 uncji złota.

Uchwalona w 1900 roku ustawa o standardzie złota miała na celu regulację ilości pieniędzy drukowanych przez rząd i pomoc w zachowaniu złota. Do najważniejszych zalet systemu Gold Standard należała jego zdolność do ograniczenia inflacji cenowej, co prowadziło do większej pewności w handlu międzynarodowym.

W czasach standardu złota złoto było niezwykle cenne w handlu międzynarodowym. Kraje używały fizycznego złota do regulowania długów, a narody, które mogły zgromadzić ogromne nadwyżki, mogły je wykorzystać do opłacenia eksportu. Narody używały złota nawet do finansowania wojen.

Upadek standardu złota

I wojna światowa obnażyła słabości złotej waluty. Tak, podczas I wojny światowej wiele krajów tymczasowo zawiesiło standard złota z powodu ograniczonej podaży złota, by móc wydrukować więcej pieniędzy na opłacenie wojny, co doprowadziło do wysokiej inflacji.

Porzucili standard złota, gdy giełda się załamała, a Wielki Kryzys uderzył, powodując serię trudności gospodarczych. W rezultacie inwestorzy zaczęli handlować towarami i walutami. Kiedy banki upadły, ludzie stracili wiarę w instytucje finansowe i ze strachu zaczęli trzymać swoje złoto zamiast je bankować.

Po Wielkim Kryzysie Stany Zjednoczone odeszły od standardu złota, zabraniając obywatelom posiadania prywatnej złotej waluty. Przez kilka lat wymiana dolarów na złotą walutę odbywała się tylko podczas międzynarodowych transakcji z obcymi krajami.

W czasie administracji Nixona złota waluta podrożała o 35 dolarów za uncję. Rezerwa Federalna nie mogła już wymieniać złota na dolary, ale kraje zagraniczne mogły. Standard złota stał się w zasadzie bez znaczenia, a kraj borykał się z poważnymi problemami inflacyjnymi.

W rezultacie w 1971 roku prezydent Richard Nixon opracował politykę gospodarczą, która wstrzymała wymienialność dolara na złoto, tym samym oficjalnie kończąc standard złota. Prezydent Nixon wdrożył tę politykę, aby ograniczyć ilość złota, które zagraniczne kraje mogły otrzymać od Stanów Zjednoczonych.

Dlaczego złoto nie może być już nigdy więcej używane jako waluta

W świetle obaw o siłę dolara amerykańskiego i możliwość jego dewaluacji, wiele osób naciska na powrót gospodarki do standardu złota. Możemy jednak z całą pewnością stwierdzić, że prawdopodobnie nie będzie to miało miejsca.

Złoto jako waluta okazało się niestabilne, a eksperci uważają, że taki system nie przetrwałby w dzisiejszym klimacie gospodarczym. Przeanalizujmy powody, dla których tak się dzieje.

Kraj staje się zbyt zależny od podaży złota

Jedną z wad złota jako waluty jest to, że gospodarka kraju staje się zależna od podaży złota. Stąd też poziom produkcji złota determinowałby podaż pieniądza. To sprawiłoby, że kraje z niewielką podażą złota znalazłyby się w niekorzystnej sytuacji konkurencyjnej.

Dodatkowo, gwałtowny wzrost zapasów złota doprowadziłby w końcu do inflacji, ponieważ gospodarka nie rozwijałaby się w tym samym tempie. W czasie Wielkiego Kryzysu banki standardu złota nie mogły rozszerzać kredytu wystarczająco szybko, by przeciwdziałać deflacji.

Standard złota ogranicza wzrost gospodarczy

Gdy kraj staje się bardziej płodny, zasobny i rośnie jego potencjał gospodarczy, podaż pieniądza powinna odzwierciedlać tę produktywność. Jednakże, gdy gospodarka opiera się na złocie, podaż i popyt na złoto ostatecznie określają jej zdolność do pozyskania większego kapitału i wzrostu.

Kraje stają się zafiksowane na przechowywaniu i gromadzeniu złota

Podczas ery Standardu Złota, kraje były bardziej zafiksowane na oszczędzaniu złota niż na poprawie klimatu biznesowego. Podczas Wielkiego Kryzysu amerykańska Rezerwa Federalna skupiła się głównie na podnoszeniu stóp procentowych, aby dolary były bardziej wartościowe, a ludzie mniej przejmowali się złotem. Mogliby uratować kraj przed tym upadkiem gospodarczym wcześniej, gdyby obniżyli stopy procentowe, aby pobudzić wzrost gospodarczy.

Dolna linia

Złoto jest źródłem fascynacji dla ludzkości od ponad 5000 lat, i słusznie. Nie ma nic podobnego do tego wyjątkowego, szlachetnego metalu. Choć nie pełni już roli waluty, wciąż jest wysoko cenione. Dziś ludzie kupują złoto w celach inwestycyjnych. Wartość rynkowa złota zależy od jego popytu. Złoto jest głównym aktywem finansowym dla banków centralnych na całym świecie i w wielu krajach.

W dzisiejszych czasach ludzie mniej skupiają się na tym, dlaczego złoto nie może być używane jako waluta, a bardziej na tym, jak właściwie je zainwestować. W Oxford Gold Group pomogliśmy tysiącom ludzi wykorzystać możliwości inwestycyjne w złoto. Stosujemy strategie inwestycyjne, które są unikalne dla każdego klienta i dostosowane do jego indywidualnych potrzeb. Skontaktuj się z nami już dziś, by umówić się na konsultację i porozmawiać o tym, jak możemy pomóc Ci rozszerzyć Twoje portfolio inwestycyjne.

Zobacz również