Złoto

Czy złoto to dobry sposób na oszczędzanie pieniędzy?

Ulokowanie gotówki w złocie, w przeciwieństwie do konta oszczędnościowego czy nawet pod materacem, może oznaczać lepsze zyski, mniejsze ryzyko i większy spokój ducha. Dowiedz się więcej, porównując korzyści płynące z oszczędzania w złocie i gotówce.

Oszczędzaj swoje pieniądze

Mówiąc najprościej, oszczędzanie pieniędzy zapewnia bezpieczeństwo finansowe. Jednak oszczędzanie pieniędzy nie oznacza tylko przechowywania gotówki. Może to również oznaczać zamianę części Twojej gotówki na złoto, które funkcjonuje zarówno jako waluta, jak i aktywo materialne. Oto cztery powody, dla których dywersyfikacja w złoto może być lepsza niż trzymanie tylko gotówki, jeśli chodzi o oszczędzanie pieniędzy.

1. Niskie stopy procentowe nie ciągną złota w dół

W styczniu 2021 roku średnie oprocentowanie kont oszczędnościowych wynosi marne 0,07%, jak podaje Bankrate. W międzyczasie, średnie oprocentowanie płyt CD wynosi zaledwie 0,36%. Te stopy nie są imponujące.

Dla kontrastu, "ceny złota wzrosły o 25% w 2020 roku, odnotowując najlepszy rok od dekady", donosi Reuters.

W styczniu 2020 roku, miliarder Ray Dalio bez ogródek oświadczył, że "gotówka to śmieć". Zalecał trzymanie co najmniej 5 do 10% swojego portfela w złocie.

"Kiedy spojrzysz na geopolityczne zmagania, jak wiele zagranicznych podmiotów naprawdę chce trzymać dolary? I co będą trzymać? Złoto wyróżnia się" - powiedział Dalio.

2. Złoto może osiągać lepsze wyniki niż akcje

Możesz zainwestować część swojej gotówki w rynek akcji. Możesz też przeznaczyć część z nich na zakup złota. Które z tych rozwiązań jest lepsze dla Twoich oszczędności?

W kwietniu 2020 roku AARP podał, że złoto przez ostatnie 15 lat osiągało lepsze wyniki niż amerykańskie akcje. Żółty metal zyskiwał średnio 9,2% rocznie, podczas gdy indeks S&P 500 zyskiwał 9,05% rocznie (z reinwestowanymi dywidendami).

Jak zauważa Forbes, żadne aktywo "nie zbliżyło się" do pobicia długoterminowego wyniku złota.

3. Złoto może cieszyć się długoterminową stabilnością

Forbes zauważa, że złoto jest "globalnym pieniądzem".

"Jest znane i akceptowane na całym świecie. Tak jest od tysięcy lat" - donosi Forbes. "Ponadto, złoto jest trwałe i piękne, co sprawia, że przewyższa inne środki wymiany, takie jak waluty papierowe. I nie jest wspierane przez żaden rząd ani bank centralny. Jest wyceniane na podstawie własnej wartości."

sztabka

Niektórzy eksperci posuwają się tak daleko, że określają złoto mianem "polisy ubezpieczeniowej", ponieważ zachowuje ono swoją wartość nawet w niespokojnych czasach.

4. Złoto działa jak zabezpieczenie przed inflacją

Inflacja, czyli rosnące koszty dóbr i usług, może obniżyć wartość papierowej waluty. To z kolei może mieć wpływ na każdą zaoszczędzoną przez Ciebie gotówkę.

"Wysoka inflacja zmniejsza siłę nabywczą i podważa wartość pieniądza. Niska inflacja natomiast sugeruje dramatyczny spadek cen towarów, co ogranicza wydatki i może wywołać deflację oraz szerszą recesję" - pisze John Rothans, główny specjalista ds. zamówień i główny numizmatyk w U.S. Money Reserve.

Inflacja nie ma jednak takiego samego wpływu na złoto. Złoto jest realnym aktywem, pozbawionym ryzyka kredytowego i ryzyka niewypłacalności, a wysoka inflacja może pobudzić żółty metal, jak podaje World Gold Council.

Zobacz również