Inwestowanie

Jaka jest różnica między złotem a Bitcoinem?

Bitcoin w dalszym ciągu kradnie światło reflektorów. Jego cena wzrosła czterokrotnie w zeszłym roku, a na początku 2021 roku jego cena po raz pierwszy osiągnęła 40 000 dolarów. Bitcoin jest nowym dzieckiem w bloku, jeśli chodzi o dywersyfikację portfela, podczas gdy złoto ma reputację bezpiecznej przystani. Dlaczego te dwa aktywa są tak często porównywane do siebie? Dowiedz się więcej w tym porównaniu pomiędzy złotem a Bitcoinem.

Złoto istnieje o wiele dłużej niż Bitcoin

Koncepcja Bitcoin pojawiła się po raz pierwszy w 2009 roku. Innymi słowy, jako aktywa, to w zasadzie nawet nie osiągnęła dorosłości. Złoto, jednak, jest to, co można nazwać starszy mąż stanu. Historia żółtego metalu sięga ponad 5,000 lat wstecz.

"Jedną z rzeczy, z którą złoto było niezaprzeczalnie kojarzone przez całą historię, jest wartość [rynkowa]. Wieki używania złota jako pieniądza, w handlu międzynarodowym, a później jako zabezpieczenie dla pieniądza jasno o tym świadczą" - zauważa CoinWeek.

Złoto jest uważane za bezpieczną przystań, ale Bitcoin nie jest

World Gold Council zwraca uwagę, że wysoce spekulacyjne i zmienne kryptowaluty, takie jak Bitcoin, nie są bezpiecznymi aktywami. W przeciwieństwie do nich, złoto ma doświadczenie jako bezpieczna przystań i może utrzymać lub zwiększyć swoją atrakcyjność rynkową wśród rynkowych turbulencji.

W grudniu 2020 roku analitycy Goldman Sachs stwierdzili, że nie widzą rosnącej popularności Bitcoina "jako egzystencjalnego zagrożenia dla statusu złota jako waluty ostatniej szansy", jak podaje Business Insider.

"Zabezpieczanie się przed spadkami na rynku, wysoką inflacją i niepewnością jest tym, co złoto robi najlepiej. Złoto jest idealnym zabezpieczeniem w czasach zawirowań gospodarczych" - donosi CoinWeek.

btc

  

Możesz dotknąć złota, ale nie możesz dotknąć Bitcoina

Bitcoin jest wirtualną walutą, która istnieje tylko cyfrowo i może być zakupiona tylko online. Dlatego kupujący Bitcoin nie może go w rzeczywistości dotknąć, w przeciwieństwie do monet wykonanych z metalu. Jednak złoto jest aktywem fizycznym, które możesz dotknąć, trzymać i kupić osobiście, przez telefon lub online.

"Bitcoin jest nadal tajemnicą dla wielu z nas, prawdopodobnie dlatego, że nie możemy go zjeść, zobaczyć lub dotknąć" - zauważa The Washington Post.

Złoto jest aktywem materialnym, podczas gdy Bitcoin jest skończoną wirtualną walutą
Podaż może być jedynym podobieństwem Bitcoina i złota. Twórca Bitcoina, Satoshi Nakamoto, ustalił limit podaży Bitcoina na 21 milionów monet. Monety mogą być podzielone na mniejsze części, ale nigdy nie będzie więcej niż 21 milionów Bitcoinów. Bitcoin nie może być tworzony po przekroczeniu progu 21 milionów, a istniejące Bitcoin nie mogą być zniszczone, zgodnie z platformą pożyczkową SoFi.

Tymczasem prawie 200 000 ton metrycznych złota zostało wydobyte w czasie, pozostawiając blisko 50 000 ton metrycznych jeszcze do wydobycia. Podobnie jak Bitcoin, złota nie można zniszczyć (tylko rozpuścić) i całe złoto kiedykolwiek wydobyte z ziemi pozostaje w mocy. Złota nie da się też stworzyć. Proces ten wymagałby reakcji jądrowych i byłby niewiarygodnie kosztowny.

Złoto ma więcej zastosowań niż Bitcoin

Biżuteria, sprzęt medyczny, dzieła sztuki religijnej i wiele innych przedmiotów zawiera złoto. Jednak Bitcoin nie może być używany jako cokolwiek innego niż wirtualna waluta, znana również jako kryptowaluta.

"Złoto ma wiele ważnych zastosowań w świecie rzeczywistym, które sprawiają, że jest warte kosztów wykopania z ziemi" - wyjaśnia CoinWeek.

Bitcoin historycznie był bardziej zmienny niż złoto

Jak wiele aktywów, ceny złota wahają się, ale nie tak intensywnie, jak to pokazał Bitcoin.

"Wzloty i upadki złota bledną w porównaniu do dzikiej zmienności, którą Bitcoin wykazywał w ciągu ostatniej dekady. Mówiąc wprost, zmienność Bitcoina jest o rzędy wielkości wyższa niż złota. To komplikuje sprawę Bitcoina jako stabilnego magazynu bogactwa i zaufanego środka wymiany" - wyjaśnia CoinWeek.

Zobacz również