Złoto

Czy złoto to dobra inwestycja? 7 powodów, dla których warto inwestować w złoto

Ludzie inwestują z wielu powodów. Niektórzy chcą się wzbogacić, aby zaspokoić swój apetyt na ryzyko, inni chcą odkładać pieniądze na emeryturę, a jeszcze inni chcą mieć Lamborghini i dom na wzgórzu, jak ich idole celebryci. W sytuacji, gdy profile inwestorów z roku na rok stają się coraz szersze i bardziej złożone, trudno sobie wyobrazić, że jednym z najbardziej efektywnych instrumentów inwestycyjnych jest jeden z najstarszych i najbardziej wszechobecnych metali na Ziemi: złoto.

Złoto to jeden z najbardziej historycznych metali na Ziemi, który utrzymywał swoją wartość przez niezliczone stulecia. Nawet w epoce podróży kosmicznych i smartfonów jest ono wciąż poszukiwane jako inwestycja zarówno przez nowicjuszy, jak i weteranów rynku.

Milenialsi wchodzą jednak do gry z innym zestawem wartości. Nie kierują się już materialistycznymi wizjami poprzednich pokoleń. Inwestują w czystą energię, bezkonfliktową biżuterię, żywność produkowaną metodą "farm-to-table". Czy w świetle tego wszystkiego złoto jest nadal dobrą inwestycją?

Jeśli zastanawiasz się, czy złoto jest dobrą inwestycją, oto osiem czynników, które powinieneś rozważyć przed zainwestowaniem w złoto - lub jakikolwiek inny metal szlachetny.

Spis treści

  • 1. Złoto zachowuje swoją wartość
  • 2. Wartość pieniądza nie ma wpływu na złoto
  • 3. Tarcza ochronna przed zawirowaniami geopolitycznymi
  • 4. Fosa przeciw depresji
  • 5. Ochrona przed deflacją i inflacją
  • 6. Ludzie zawsze będą chcieli złota
  • 7. Złoto uodparnia Cię na deprecjację spowodowaną podażą i popytem
  • Czy złoto jest dobrą inwestycją?

1. Złoto zachowuje swoją wartość

Większość inwestycji cierpi z powodu entropii i dewaluacji. Jeśli dziś kupisz dom lub mieszkanie, jego wartość może spaść za 10 lub 20 lat, w zależności od tego, jak zachowają się rynki. Złoto jest inwestycją, która nie zależy od nastrojów rynkowych.

Od zarania ludzkości kupcy i handlarze wykorzystywali metale szlachetne do wymiany handlowej. Podczas gdy większość metali szlachetnych dawno temu straciła na wartości ze względu na odkrycie rzadszych metali i nowe techniki wydobywcze, złoto i srebro zachowały swoją wartość, a czasem nawet ją zwiększyły ze względu na dewaluację walut krajowych.

Czyste złoto jest miękkim minerałem, dlatego zanim będzie można używać go do wyrobu biżuterii lub przechowywać w formie sztabek, musi zostać stopione z twardszymi metalami, takimi jak miedź, pallad, platyna czy cynk. Jednak zarówno czyste złoto, jak i jego stopy są bardzo odporne na wilgoć, więc nigdy nie rdzewieje, nie koroduje i nie niszczeje, niezależnie od tego, ile wieków jest przechowywane. Ta cecha sprawia, że złoto jest popularną pamiątką, materiałem na obrączki ślubne i elementem luksusowych zegarków.

2. Wartość pieniądza nie ma wpływu na złoto

Aż do początku XX wieku amerykańska waluta funkcjonowała w oparciu o standard złota, co oznacza, że rząd nie miał prawa decydować o wartości pieniądza. Gdyby Ameryka sprzedawała złoto po 699 dolarów za uncję, czyli po cenie ustalonej przez sprzedawców, dostawców i klientów na wolnym rynku, dolar byłby wart 1/699 uncji złota. Do czasu odejścia od standardu złota w latach 30. XX wieku wartość pieniądza była określana przez cenę złota.

Dzisiejszy pieniądz fiat może rosnąć i maleć w zależności od nastrojów, percepcji i działań ludzi. Na przykład z powodu szerzącej się korupcji, przemytu i wysokiego opodatkowania nie tak dawno temu rząd Grecji ogłosił bankructwo, co ujawniło poważne luki w systemie politycznym i monetarnym Unii Europejskiej. Wartość wenezuelskiego boliwara gwałtownie spadła od czasu hiperinflacji w tym kraju - 1 milion wenezuelskich funtów wart jest dziś w Stanach Zjednoczonych zaledwie 0,11 dolara.

Złoto jest niezależne od wartości waluty fiat. Gdziekolwiek byś nie pojechał, zawsze znajdą się jubilerzy, korporacje i rządy poszukujące złota, a ich zasoby są ograniczone. Bez względu na to, jak zdrowa lub fatalna jest waluta danego kraju, wartość złota pozostaje stabilna, niezależnie od zadłużenia państw, deficytu handlowego i podaży pieniądza.

3. Osłona przed zawirowaniami geopolitycznymi

Nawet dziś na całym świecie bez kontroli działa wiele dyktatur. Podczas kryzysów totalitarnych rządy nierzadko przejmują kontrolę nad zasobami narodowymi, a metale szlachetne zajmują wysokie miejsce na ich liście priorytetów. Wiele osób zainwestowało w aktywa narodowe, takie jak ropa naftowa, miedź, uran i wiele innych, a potem zobaczyło, jak obracają się w proch z powodu zawirowań geopolitycznych.

Ludzie nazywają złoto "towarem kryzysowym", ponieważ ludzie sięgają po nie, gdy tylko rosną napięcia międzynarodowe. W czasach wojen, kataklizmów i załamań gospodarczych z łatwością przewyższało ono niemal wszystkie inne inwestycje. Nawet w czasie kryzysu na rynku nieruchomości w 2008 roku, który jest prawdopodobnie najgorszym kryzysem, z jakim miało do czynienia wielu żyjących obecnie ludzi, cena złota osiągnęła szczyt zamiast się zdewaluować.

4. Fosa przeciw depresji

Bankierzy na całym świecie wiedzą, że złoto jest synonimem takich finansowych haseł jak "hedging", "fosa" czy "tarcza". Jeśli chcesz zabezpieczyć się przed depresją, musisz dokonać inwestycji, które pozostaną nietknięte w przypadku załamania się gospodarki. Załamania gospodarcze zwykle wywołują reakcję łańcuchową, w której setki tysięcy ludzi traci pracę, sprzedaje domy i wycofuje się z rynku akcji.

Złoto stanowi doskonałą fosę przeciw depresji, ponieważ, jak już wspomniano, jest obojętne na wartość lokalnej waluty. Podczas Wielkiego Kryzysu w latach 30. XX wieku wielu Amerykanów pogrążyło się w ubóstwie, ale złoto, zamiast dostosować się do warunków i obniżyć swoją wartość, zwiększyło swoją siłę nabywczą, nawet gdy inne metale szlachetne uległy dewaluacji.

5. Chroni Cię przed deflacją i inflacją

Deflacja i inflacja to zasady finansowe, które określają koszt wszystkiego. Im wyższa stopa inflacji, tym mniej pieniędzy będziesz w stanie kupić. Im wyższa stopa deflacji, tym więcej można kupić za mniej pieniędzy.

Wysoki wskaźnik deflacji jest świetny na papierze, ale jeśli jesteś inwestorem, ceny towarów, które zabezpieczasz, będą niższe, a firmy, które je sprzedają, mogą osiągać mniejsze zyski. W przypadku metali szlachetnych wysoka deflacja może być szczególnie szkodliwa dla portfela, ponieważ metale, które kupiłeś po wyższej cenie, będą warte nieco mniej, a okresy wysokiej deflacji mogą trwać latami.

Wysoki poziom inflacji jest niekorzystny dla wszystkich, zwłaszcza gdy płace i zatrudnienie pozostają w stagnacji. Inflacja wzrasta, gdy gwałtownie rosną ceny surowców, koszty produkcji i, jak na ironię, płace pracowników. Inflacja może jednak wzrosnąć również wtedy, gdy wzrasta zapotrzebowanie na zasoby i usługi, a podaż jest niewystarczająca.

Jeśli zastanawiasz się, czy złoto jest dobrą inwestycją, zwróć uwagę na fakt, że w przeszłości złoto nie poddawało się inflacji. Okresy w historii, w których złoto traciło na wartości, są rzadkie i nigdy nie doświadczyło długiego załamania, a jedynie nagłe spadki, po których następowało natychmiastowe odbicie.

Podczas krachu giełdowego w 2008 roku wartość złota osiągnęła kamień milowy w postaci 1000 dolarów za uncję. W 2012 roku, kiedy ludzie odczuwali skutki krachu, wartość złota osiągnęła rekordowy poziom 1 900 dolarów za uncję, co dla wielu osób z wyżu demograficznego utrwaliło jego dziedzictwo jako lepszego niż nieruchomości zabezpieczenia przed inflacją.

6. Ludzie zawsze będą chcieli złota

Ponieważ złoto jest tak starożytnym metalem, można by pomyśleć, że ludziom skończyły się już sposoby jego wykorzystania. Jednak w XXI wieku zastosowania złota gwałtownie się zwiększyły i już dawno opuściło ono grobowce faraonów i szkatułki z biżuterią, gdzie pozostało przez tysiąclecia.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz teraz przy sobie złoto, o czym możesz nawet nie wiedzieć. Złoto znajduje się w mikroprocesorach, które zasilają każdy smartfon, urządzenie Apple i kalkulator. Światowa Rada Złota szacuje, że każdy telefon komórkowy ma w sobie co najmniej 50 miligramów złota.

Złote płatki są obecne we wszystkim - od drogich dań i deserów po sklepienia dachów takich budowli jak katedra św. Michała na Ukrainie. Naukowcy wykorzystują go także w technice lotniczej i kosmicznej. NASA używa poliestru pokrytego złotem, aby odwrócić promieniowanie z kombinezonów astronautów, które jest wiele, wiele razy silniejsze niż to, którego doświadczają ludzie na Ziemi.

Na całym świecie nie brakuje państw, korporacji i osób prywatnych poszukujących złota, a popyt na nie będzie się utrzymywał przez kolejne tysiąclecia. Cena złota będzie rosła, ponieważ na naszej planecie są jego ograniczone zasoby, a zapotrzebowanie na nie jest praktycznie nieograniczone.

7. Złoto uodparnia Cię na deprecjację spowodowaną podażą i popytem

Światowa gospodarka działa w oparciu o dwie siły - popyt i podaż - które określają ceny towarów i usług. Gdy coś jest trudno dostępne, jak paliwo lotnicze czy uran, jego ceny rosną, a dostępność spada. Gdy coś jest rzadkie, jak rod, Maybach czy gitara sygnowana przez Jimiego Hendrixa, obowiązuje ta sama zasada.

Złoto jest rzadkie, ale nie aż tak bardzo, żeby było niedostępne dla ogółu społeczeństwa. Produkcja złota spada od lat 90-tych, ponieważ kopalnie, które wówczas zmniejszono, potrzebowały prawie 10 lat, zanim stały się wydajne, a światowe banki centralne posiadają tylko tyle kruszcu, ile mogą. Od tego czasu cena złota znacznie wzrosła, a Ty nie musisz być fanem samochodów ani entuzjastą muzyki lat 60-tych, by docenić jego piękno.

Czy złoto to dobra inwestycja?

Wartość złota może rosnąć i maleć w średnim okresie czasu, więc nie jest to inwestycja dla ludzi szukających szybkiego zarobku. Złoto jest dobrą inwestycją dla osób, które chcą oszczędzać na przyszłość.

Złoto udowodniło swoją wartość na długo przed tym, jak światowe giełdy nauczyły się je wyceniać, i służyło milionom ludzi jako niezawodne schronienie przed upadkami rządów i gospodarki. Jeśli zastanawiasz się, czy złoto jest dla Ciebie dobrą inwestycją, możesz się tego dowiedzieć, odwiedzając stronę learnnaboutgold.com i wybierając spośród wielu wiarygodnych firm oferujących złote konta IRA. Porównaj dwóch lub trzech dostawców usług inwestycyjnych i zobacz, jak możesz najlepiej wykorzystać swoje inwestycje w metale szlachetne.

Zobacz również