Złoto

Dziewięć najcenniejszych monet, na które warto zwrócić uwagę

Zbieranie wartościowych monet to satysfakcjonujące hobby i sposób na inwestowanie w swoją finansową przyszłość. Niestety, proces ten wymaga znacznego czasu i wysiłku. Jednak wiedza o tym, na jakie wartościowe monety zwracać uwagę, pomoże Ci stać się świadomym kolekcjonerem monet.

Monety są fascynujące z wielu powodów. Niektórzy ludzie doceniają metale szlachetne, takie jak złoto i srebro, które tworzą walutę, podczas gdy inni lubią znajdować małe błędy na monetach w obiegu. Jeszcze inni lubią, że coś tak małego jak grosz może być warte fortunę.

Kolekcjonerzy również poszukują monet, ponieważ niektóre z nich są rzadkie i dają wgląd w przeszłość. Niezależnie od tego, jaki jest Twój powód poszukiwania cennej waluty, najlepiej wykorzystasz swój czas, wiedząc, jakich monet szukać podczas polowania.

Spis treści

 • Czynniki określające wartość monety
 • Dziewięć cennych monet, na które warto zwrócić uwagę
 • Bądź ostrożny z fałszywymi złotymi monetami
 • Ostatnie przemyślenia na temat wartościowych monet

Czynniki określające wartość monety

Wszystkie monety będące w obiegu jako waluta mają wartość nominalną. Na przykład, typowy nikiel jest wart pięć centów. Nie oznacza to jednak, że wszystkie monety są wartościowe.

Na wartość miedzianych, srebrnych i złotych monet wpływa kilka czynników, takich jak nakład. Mennictwo odnosi się do liczby monet, które rząd kopie, aby stworzyć całkowitą podaż danej waluty. Mniejsza ilość monet w obiegu często zwiększa ich wartość.

Czasami duży zapas monet staje się mniejszy z powodu uszkodzenia, zużycia i usunięcia z obiegu. Monety o niższym współczynniku przeżywalności mogą mieć wyższą wartość, zwłaszcza jeśli ich popyt jest wysoki.

Błędy na monetach mogą czasem podnieść ich wartość, zamiast ją zmniejszyć. Niektórzy kolekcjonerzy wolą monety w nieskazitelnym stanie, ponieważ osiągają one wysoką cenę podczas sprzedaży, inni mogą szukać monet z niezwykłym szczegółem z procesu bicia.

Dziewięć cennych monet, na które warto zwrócić uwagę

 1. 2008-W Srebrny Orzeł rewers z 2007 roku

Rewers srebrnego dolara American Eagle z 2007 i 2008 roku zawiera mały błąd. Litera "U" w słowie "United" na rewersie niektórych monet 2008-W Silver Eagle pochodzi ze starej matrycy rewersu, którą Mennica Amerykańska użyła do wersji 2007.

Z powodu tej zmiany, litera U jest nieco inna. Typowy rewers z 2008 roku powinien mieć ostrogę lub pociągnięcie w dół po prawej stronie litery. Wersja z 2007 roku nie ma tego samego rozkwitu.

Mennica amerykańska wybiła dziesiątki tysięcy monet z niewłaściwym wzorem, zanim wypuściła 47,000 nieobiegowych srebrnych monet 2008-W. Nowsze srebrne dolary American eagle posiadają poprawny, zaktualizowany napis na rewersie. Sprzedaż tych błędnych monet może przekroczyć 1.000 dolarów.

 1. Flowing Hair Dollar

Jedną z najdroższych monet jest srebrny dolar Flowing Hair z 1794 roku. Eksperci sugerują, że moneta ta jest pierwszym srebrnym dolarem z mennicy amerykańskiej. Chociaż ma nominał jednego dolara, srebrny dolar Flowing Hair może przekroczyć 10 milionów dolarów, co było jego ceną sprzedaży na aukcji w 2013 roku.

Przód monety przedstawia widok z boku twarzy Lady Liberty z długimi, fruwającymi włosami. Na rewersie monety znajduje się Amerykański Orzeł. Nowy projekt srebrnego dolara z lat 50-tych XIX wieku zastąpił kosmyki Lady Liberty popiersiem, które również jest cenne.

Rząd federalny USA wydał srebrnego dolara Flowing Hair w 1794 i 1975 roku. Obecnie istnieje około 150 do 200 sztuk oryginalnej odmiany. Starszy model jest bardziej powszechny i mniej wartościowy.

 1. 2005-D Jefferson Nickel z włócznią bizona

W 2005 roku mennica amerykańska wypuściła na rynek nikiel z bizonem na rewersie monety pod napisem "United States of America". Jeśli natkniesz się na tę monetę ze znakiem menniczym "D", możesz być w posiadaniu 2005-D 5C Speared Bison Jefferson nickel.

Wartość nominalna tego niklu to pięć centów, jednak jego szacunkowa wartość to 1265 dolarów. Wyższa wartość jest spowodowana słabym wyglądem włóczni przechodzącej przez bizona pod "States". Może to wyglądać na celowe działanie, ale defekt wynika z użycia matrycy z głęboką rysą podczas bicia.

 1. 1984-S Barber Dime

Dime Barber 1984-S jest jedną z cennych monet, których należy szukać, ponieważ grawer Charles E. Barber wyprodukował ich tylko 24. Dziewięć z nich istnieje do dziś. Podobnie jak inne jego projekty, ta rzadka moneta ma profil Liberty i "One Dime" na rewersie.

Ze względu na swoją rzadkość, moneta ta może osiągnąć miliony dolarów na aukcji. Na przykład, na aukcji na Florydzie sprzedano 1984-S Barber dime za 2 miliony dolarów.

 1. 2005 Kansas "In God We Rust" State Quarter

Ta ćwiartka stanowa ma szacunkową wartość 100 dolarów. Może nie jest tak cenna jak inne poszukiwane monety, ale pobiera wyższą cenę niż jej wartość nominalna. Ćwiartka stanowa z 2005 roku z Kansas jest jedną z bardziej ekscytujących monet z błędami z powodu literówki.

Podczas procesu bicia monety, tłuszcz nagromadzony na matrycy do napisu "In God We Trust" uniemożliwił wybicie na monecie pierwszej litery T w słowie "Trust". Bez tej litery, "trust" stał się "rust". Lokalizacja błędu była niezamierzona, ale komiczna, dlatego wiele osób chce ją mieć w swojej kolekcji monet.

 1. 1787 Fugio Cent

Jeśli cenisz sobie humor i amerykańską historię, powinieneś rozważyć dodanie do swojej kolekcji centa Fugio z 1787 roku. Ten przedmiot kolekcjonerski, nazywany również centem Franklina po Benjaminie Franklinie, może być pierwszą monetą krążącą w najwcześniejszych dniach Stanów Zjednoczonych.

Franklin miał reputację osoby dowcipnej. Moneta Fugio przedstawia słońce i zegar słoneczny z napisem "fugio" po ich lewej stronie. Łacińskie określenie sugeruje, że czas i słońce lecą.

Pod zegarem słonecznym znajdują się słowa "Mind your business". Rewers zawiera motto "We are one". Trzynaście ogniw na odwrocie monety może symbolizować oryginalne 13 kolonii-państw.

 1. 1943 Lincoln Head Copper Penny

Możesz natknąć się na miedziany grosz z 1943 roku z głową Lincolna, nie próbując, ponieważ niektóre z nich są nadal w obiegu. Przed 1943 rokiem mennica amerykańska produkowała grosze z miedzi i niklu. Jednak rząd zaczął używać stali do produkcji monet, ponieważ w tym roku działania wojenne wymagały użycia metali szlachetnych.

W jakiś sposób Mennica wybiła w 1943 roku partię groszy z miedzią zamiast stali. Dziś może pozostać od 20 do 40 sztuk miedzianej głowy Lincolna z 1943 roku. Wartość monety średnio 30 do 40 razy więcej niż jej wartość nominalna, ale aukcja 2019 fetched $ 204,000 dla waluty.

 1. 2004 Wisconsin State Quarter z dodatkowym liściem

Szacowana wartość tego okazu wynosi około 1 499 dolarów, daleko od jego 25-centowej wartości nominalnej. Ćwiartka stanowa z 2004 roku z Wisconsin to kolejna moneta z błędem. Niektórzy sugerują jednak, że pracownik Mennicy Amerykańskiej celowo spowodował ten błąd.

Na rewersie ćwierćdolarówki powinna być widoczna głowa krowy, koło sera i kukurydza na kolbie. Problem w tym, że na monecie znajduje się dodatkowy kłos kukurydzy. Jeśli znajdziesz jedną z tych monet w dobrym stanie, jej wartość będzie wyższa.

 1. 1955 Doubled Die Penny

Ten wyjątkowy grosz z 1955 roku zawiera rzadki podwójny obraz. Niewłaściwe ustawienie matrycy spowodowało ten problem podczas procesu bicia. Napisy na przedniej części grosza zachodzą na siebie nieznacznie z powodu błędu.

Około 20,000 podwójnych groszy trafiło do obiegu w 1955 roku, głównie jako reszta do automatów z papierosami. Podczas gdy popiersie Abrahama Lincolna nie ma żadnych problemów, wadliwe napisy zwiększają wartość grosza do około 1.800 dolarów.

Bądź ostrożny z fałszywymi złotymi monetami

Możesz zdobyć cenne monety poprzez zakup lub znalezienie ich w obiegu. Jednak niefortunnym aspektem zostania kolekcjonerem monet dla zysku lub z powodów osobistych jest obcowanie z fałszywymi monetami.

Fałszywe monety są zawsze w obiegu, ale tempo, w jakim trafiają na rynek, szybko rośnie. Zaawansowana technologia pozwala fałszerzom na tworzenie autentycznie wyglądających bezwartościowych monet w szybkim tempie. Fałszerze mogą zarobić tysiące dolarów na fałszywych monetach z metalami nieszlachetnymi, takimi jak pozłacany wolfram.

Wiedza o najbardziej wartościowych monetach, na które należy zwracać uwagę, nie wystarczy, aby uniknąć podróbek. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się zbierać monety jako hobby czy inwestycję, musisz chronić się przed podróbkami. Najlepszym sposobem, aby to zrobić jest wiedzieć, co to znaczy być cennym kolekcjonerem monet.

Wiele osób zajmujących się kolekcjonowaniem cennych monet uważa internet za wiarygodne źródło informacji. Niestety, w sieci łatwo jest rozpowszechniać błędne informacje. Najlepszym sposobem na ochronę przed oszustami z fałszywymi monetami jest poszukiwanie opinii ekspertów na temat autentyczności monet i inwestowanie w klasyfikację monet, aby poznać ich wartość.

Ostatnie przemyślenia na temat cennych monet

Można by się spodziewać, że wartościowe monety znajdują się w muzeach lub u prywatnych kolekcjonerów. Jednak niektóre monety pozostają w obiegu, więc znalezienie ich może być kwestią szczęścia lub kupienia ich od kogoś. Chociaż możesz być dumny z posiadania rzadkiej lub cennej monety, powinieneś wiedzieć, że zbieranie złotych monet dla zysku oznacza obowiązek podatkowy.

Teraz, gdy wiesz jakich wartościowych monet szukać, skontaktuj się z Learn About Gold po więcej informacji na temat otwarcia złotego IRA. Możesz także użyć naszego darmowego narzędzia online "Find a Gold IRA Partner" i zacząć inwestować w ten cenny metal.

Zobacz również