Złoto

Sterling Silver vs White Gold: Jaka jest różnica?

Nowi inwestorzy często mają problemy z odróżnieniem dobrej inwestycji od przeciętnej, a subtelne różnice nie ułatwiają sprawy. Na przykład, srebro i złoto mają unikalne właściwości, które mogą odpowiadać jednemu inwestorowi, ale nie innemu. Czy srebro jest podobne do białego złota, czy też złoto jest samodzielną ligą jako inwestycja w metale szlachetne?

Wytrawny inwestor musi rozróżnić zalety, które oferuje każdy metal, a to jest łatwiejsze z zasobami takimi jak Learn About Gold. Srebro i białe złoto są znaczące na rynku biżuterii, ale jak te metale wypadają jako długoterminowe inwestycje, które mogą przejść na Twoje wnuki? Nasi eksperci badają niektóre z różnic pomiędzy tymi dwoma błyszczącymi metalami, w tym jak ich właściwości mogą wpłynąć na Twój wybór inwestycji w srebro lub złoto.

Spis treści

 • Podobieństwa między srebrem i białym złotem
 • Więcej o Srebrze
  • Czym jest srebro?
  • Skąd pochodzi srebro?
 • Więcej o białym złocie
  • Co to jest złoto?
  • Skąd bierze się kolor białego złota?
  • Skąd pochodzi złoto?
 • Różnica w wartości pomiędzy białym złotem a srebrem próby 925
  • Dostawa
  • Rzemiosło
  • Ludzka percepcja napędza różnice
  • Inne różnice
 • Dowiedz się więcej o złocie i dokonaj właściwego wyboru inwestycyjnego

Podobieństwa pomiędzy srebrem i białym złotem

Zarówno srebro jak i białe złoto są klasyfikowane jako "metale szlachetne". Wysokowartościowe metale szlachetne jak te są rzadkie i skończone, co daje im wartość ekonomiczną. Są to również metale elementarne, które są niekorodujące i przydatne w zastosowaniach przemysłowych.

Najbardziej widoczne podobieństwo między tymi dwoma metalami szlachetnymi jest to, że oba są tego samego koloru, chociaż termin "białe złoto" jest nieco mylący. To nie jest biały, ale srebrny metaliczny kolor, tak nazwany, ponieważ nie jest "żółty" jak tradycyjne złoto. O tym jak żółte złoto (stan naturalny) przekształca się w białe złoto piszemy poniżej.

Srebro jest jaśniejsze od białego złota, ale podobne; różnice są ledwo zauważalne gołym okiem. Zarówno srebro, jak i złoto pełniły historycznie rolę waluty, więc w obu tych metalach wciąż jest wiele wartości. Oba miały wpływ na gospodarkę handlową na przestrzeni wieków, ale teraz bardziej jako narzędzia inwestycyjne, ponieważ Standard Złota upadł, a Stany Zjednoczone przeszły na system pieniądza papierowego.

Więcej o srebrze

Srebro i białe złoto są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, ale cieszą się popularnością jako ulubione materiały jubilerskie. Dlaczego srebro jest mniej kosztowne niż białe złoto, skoro oba wykazują tak podobny wygląd i fakturę? Tutaj jest więcej o srebrze w jego różnych zastosowaniach.

Czym jest srebro próby 925?

Srebro próby 925 jest stopem, "mieszanką" metali. Zazwyczaj srebro próby 925 to 92,5% czystego srebra, z 7,5% miedzi, cynku lub kombinacji tych dwóch czynników wzmacniających. Znak firmowy" wybijany na wyrobach ze srebra próby 925 występuje jako SS925 lub 925.

Przemysł używa formy stopu srebra, ponieważ czyste srebro jest bardzo miękkim metalem. Miedź lub cynk wzmacniają metal w celu wykorzystania go na różne sposoby, gdzie czyste srebro nie utrzymałoby swojego kształtu przy wyższych czystościach. Mieszanka może być również 92,5% srebra z 7,5% niklu, ale większość producentów biżuterii odrzuca nikiel, który może podrażniać wrażliwą skórę.

Skąd pochodzi srebro?

Jako metal pierwiastkowy, srebrny pył pochodzi ze skorupy ziemskiej. Uważa się, że powstaje on w skorupie ziemskiej w wyniku reakcji związków siarki i soli. Górnicy wydobywają srebro za pomocą technik takich jak proces Parkesa lub, w przypadku gdy jest ono wtopione w rudę innych metali, poddają je procesowi separacji.

Na świecie pozostawiono szacunkowo 26 800 ton metrycznych srebra (stan na 2014 r.), z głównymi kopalniami srebra w:

 • Boliwii
 • Peru
 • Meksyk
 • Chile
 • Chiny
 • Australia
 • Polska
 • Serbia

Więcej o białym złocie

Srebro i białe złoto są metalami szlachetnymi i wyglądają niemal identycznie, ale istnieją między nimi krytyczne różnice poza oczywistą różnicą w wartości rynkowej.

Co to jest złoto?

Złoto jest żółtym, szlachetnym metalem (nie rdzewieje ani nie koroduje). Podobnie jak srebro, złoto znajduje się w skorupie ziemskiej, a górnicy muszą je wydobywać i oczyszczać przed użyciem. Złoto jest bardzo plastyczne w swoim naturalnym stanie, a stopy takie jak pallad, miedź i nikiel sprawiają, że czyste złoto staje się bardziej wytrzymałym metalem.

Spektrum znaków rozpoznawczych dla złota jest szersze niż dla srebra. K" lub karat (carat) opisuje procentową czystość złota lub stosunek złota do stopów; znaki halabardowe wahają się od 9K do 24K. Całkowita możliwa ilość części złota w czystości mierzy się w 24, więc 24K oznacza, że wszystkie 24 części to złoto - jest czyste.

Skąd białe złoto bierze swój kolor?

Całe złoto jest żółte, w tym białe złoto. Jednak żółte złoto zmieszane ze stopami może zmienić kolor; stop rodu i złota tworzy białe złoto. Gdybyś usunął rod, złoto powróciłoby do swojego naturalnego koloru.

Skąd pochodzi złoto?

Jedna z powszechnie akceptowanych hipotez głosi, że złoto ma pochodzenie niebieskie - pochodzi z martwych gwiazd. Jako intrygująca i nieco romantyczna koncepcja, teoria ta mówi, że asteroidy przyniosły złoto z eksplodujących gwiazd, pozostawiając depozyty w stopionym rdzeniu ziemi miliardy lat temu. Prawdą jest, że magma w jądrze ziemi przeniosła to złoto i utworzyła je w "żyły", które górnicy kopią, aby je odzyskać.

Trzęsienia ziemi lub przesunięcia platońskie mogą uwolnić te żyły złota, a erupcje wulkaniczne mogą stworzyć nowe. Złoto stygnie i twardnieje w skale, którą firmy poszukiwawcze wydobywają w celu pozyskania. Większość światowego złota pochodzi z Australii, Chin i lidera w wydobyciu złota - RPA.

Człowiek nie może stworzyć ani wyprodukować złota - jest to element naturalny - co jeszcze bardziej podnosi jego wartość dla inwestorów. Złoto i srebro mają podobne historie pochodzenia, ale dlaczego złoto jest bardziej wartościowe na większości rynków?

Różnica w wartości pomiędzy białym złotem a srebrem próby 925

Podczas gdy wiele cech srebra i złota jest porównywalnych, wciąż istnieją aspekty, które podnoszą koszt złota znacznie bardziej niż srebra.

Podaż

Metale szlachetne są ograniczone, a ich podaż skończy się w momencie, gdy wyczerpiemy zasoby ziemi. Podobnie, jedna z istotnych różnic "wartości" pomiędzy tymi dwoma metalami szlachetnymi jest związana z podażą i popytem.

W skorupie ziemskiej znajduje się większa podaż srebra niż złota; złoto jest rzadsze.

Geolodzy twierdzą, że ludzie będą w stanie wydobyć ponad 17 razy więcej srebra niż złota. Atrakcyjność złota jest tym większa, że prawdopodobieństwo jego wyczerpania się jest dużo większe niż srebra. Jako surowiec rzadszy, złoto jest droższe.

Rzemiosło

Złoto nie zawsze jest jednak cenniejsze od srebra. Kunszt odgrywa znaczącą rolę w wartości zarówno srebra jak i białego złota. Na przykład, ozdobny srebrny dzbanek będzie prawdopodobnie bardziej wartościowy dla nabywców niż prosta opaska z białego złota.

Poziom rzemiosła, który idzie do kawałka będzie czasami przekracza wartość znaku towarowego. Innym przykładem jest to, o ile bardziej wartościowa dla inwestorów może być srebrna moneta w porównaniu do srebrnego krążka. Szczegóły monety są bardziej skomplikowane, a czynnik kolekcjonerski jest wyższy.

Różnice wynikają z ludzkiej percepcji

Złoto jest cięższe i gęstsze niż srebro i daje inny połysk. W czasach starożytnych ludzie pożądali złota ze względu na jego piękno i status; niewiele się w tej kwestii zmieniło.

Srebro było cenione ze względu na jego zastosowanie jako waluty, ale nie otrzymało takiej uwagi jak złoto. Oba metale były doskonałymi przewodnikami. Jednak producenci zazwyczaj wybierają srebro do tego zastosowania, tworząc przekonanie, że srebro jest mniej ważne niż złoto.

Diament jest kolejnym doskonałym przykładem tego, jak ludzka percepcja napędza wartość zasobu. Kilka klejnotów są jeszcze rzadsze niż diament, ale ludzie mają pomysł, że ten kamień jest najrzadszy kamień na ziemi i umieścić największą wartość na nim. To była wielka kampania reklamowa od słynnego diamentu firmy handlowej, która podniosła tę percepcję, a społeczeństwo wydaje się zapomnieć, że inne kamienie szlachetne były równe wartości raz przed.

W obiegu u inwestorów jest więcej złota i więcej złota obecnie wydobywanego niż srebra każdego roku. Jego magazyny prawdopodobnie skończą się przed srebrem, a te ograniczenia podaży będą nadal napędzać wzrost jego wartości przez kilka dekad lub dłużej. Jednakże, z większą ilością złota dostępnego do zakupu niż srebro, można by oczekiwać, że złoto będzie tańsze, ale popyt jest również napędzany percepcją; podobnie jak diament, ludzie postrzegają złoto jako bardziej wartościowe.

Inne różnice

Złoto ma historię bycia bardziej wartościowym niż srebro i jest symbolem bogactwa zakorzenionym w społeczeństwie. Inne różnice między złotem a srebrem to skłonność srebra do matowienia. Jest to metal szlachetny, który nie rdzewieje, ale utlenianie srebra oznacza, że z biegiem lat ciemnieje ono w plamach - jest łatwe do czyszczenia, ale może odstraszać inwestorów.

Istnieją inne wyraźne różnice, w tym:

 • białe złoto jest bardziej trwałe niż srebro
 • srebro jest bardziej popularne w zastosowaniach przemysłowych - 56% jego zasobów jest przeznaczonych na ten cel (tylko 12% zasobów złota jest przeznaczone do użytku przemysłowego)
 • zapasy srebra spadają, podczas gdy zapasy złota rosną

Czy lepszą inwestycją jest srebro czy białe złoto? Oba są warte wyboru, ale złoto jest zazwyczaj lepszym wyborem jako inwestycja długoterminowa, która utrzyma swoją wartość w czasie wahań rynkowych.

Dowiedz się więcej o złocie i dokonaj właściwego wyboru inwestycyjnego

Osobiste preferencje, budżet i szczere spekulacje na temat przyszłych trendów odgrywają rolę w inwestycjach w metale szlachetne dla Ciebie. Większość ludzi wybiera złoto z powodu jego historycznie niezawodnego wzrostu, ale to zależy od tego, jak chcesz podejść do swojego dziedzictwa w metalach szlachetnych.

Zapraszamy do kontaktu z Learn About Gold po pomoc lub wsparcie w dywersyfikacji Twojego portfela z solidnymi inwestycjami w złoto od doświadczonego partnera IRA.

Zobacz również