Inwestowanie

Czy platyna jest lepsza od złota? Oto co mówią eksperci.

Jeśli chodzi o biżuterię, platyna i białe złoto mogą wyglądać podobnie, jeśli nie prawie dokładnie tak samo. Jednakże, jeśli chodzi o portfel metali szlachetnych, te dwa metale mogą odgrywać zauważalnie różne role. Dowiedz się, jak te dwa metale wypadają w tym porównaniu od America's Gold Authority.

Czy platyna jest lepsza od złota?

Wiele osób zastanawia się: Czy platyna jest lepsza od złota? Nie, platyna nie jest "lepsza" od złota. Jubilerzy twierdzą, że żaden z tych metali nie przebija drugiego, chociaż platyna jest fizycznie bardziej wytrzymała. I oba metale mogą współistnieć i uzupełniać się wzajemnie w zdywersyfikowanym portfelu metali szlachetnych.

Jednakże, te dwa metale nie są takie same. Oto kilka czynników, które je dzielą i kilka czynników, które odróżniają je od siebie.

  • Zarówno platyna, jak i złoto są wykorzystywane do tworzenia biżuterii, monet, sztabek, a także stosowane w produktach z branży elektronicznej, medycznej i motoryzacyjnej.
  • Każdego roku, około 88 ton platyny iść do tworzenia biżuterii, w porównaniu z 2.700 ton złota.
  • Platyna jest cięższy, twardszy i gęstszy niż złoto.
  • Platyna jest jedynym metalem szlachetnym używanym do biżuterii, który jest hipoalergiczny, podczas gdy złoto może powodować podrażnienia skóry, ponieważ jest zwykle mieszany z szeregiem innych metali.
  • Platyna jest bardziej reaktywny metal niż złoto. Oznacza to, że platyna opiera się korozji bardziej skutecznie niż złoto.
  • Podaż platyny jest mniejsza niż podaż złota. Globalna produkcja platyny wyniosła 170 ton metrycznych w 2020 roku, w porównaniu do 3200 ton metrycznych złota.
  • Na każdą jedną kopalnię platyny przypada dziesięć kopalni złota.
  • Zarówno platyna, jak i złoto mogą działać jako bezpieczne przystanie, zabezpieczenie przed inflacją i ochrona przed zmiennością rynku.

Ceny platyny i złota

W ostatnich latach, platyna kosztowała mniej niż złoto. Po części dlatego, że popyt na pallad przewyższył popyt na platynę w produkcji katalizatorów, które usuwają szkodliwe zanieczyszczenia z samochodowych spalin.

Do niedawna ceny platyny i złota miały tendencję do poruszania się w tym samym kierunku, wraz z innymi metalami szlachetnymi, według The Balance, strony internetowej poświęconej finansom osobistym.

"Różnica w cenie pomiędzy nimi reprezentuje podaż i popyt oraz kwestie ekonomiczne, które wpływają na oba metale niezależnie, w tym znaczenie platyny w przemyśle samochodowym i status złota jako schronienia w czasie spowolnienia gospodarczego" - czytamy w raporcie The Balance.

Warto jednak zauważyć, że platynowa biżuteria kosztuje więcej niż złota biżuteria. To z powodu względnego niedoboru platyny.

sztabka

"W formie biżuterii, platyna jest 95 procent czystego z tylko 5 procent stopów, a 14k złota jest tylko 58,5 procent czystego i 41,5 procent stopów", mówi Mike Burnette, dyrektor gemologii w Gem Shopping Network. "Platyna jest stopiona z innymi metalami w rodzinie platyny, które mają podobny koszt do platyny. Złoto jest zwykle stopione z metalami takimi jak srebro, miedź i cynk, które kosztują mniej niż samo złoto."

Platyna i złoto w Twoim portfelu

Jeśli chodzi o portfel metali szlachetnych, jeden metal niekoniecznie jest lepszy od drugiego. Rynki często doświadczają niestabilności i są podatne na zmiany. Umieszczanie wszystkich swoich jajek w jednym koszyku, takim jak akcje, obligacje lub jakiekolwiek pojedyncze aktywa, może narazić Cię na zwiększone ryzyko.

Złoto "dostaje najwyższe noty", jeśli chodzi o przechowywanie bogactwa, zauważa Nic Johnson, dyrektor zarządzający i zarządzający portfelem towarów w Pimco, ale "biorąc pod uwagę względne wyceny, ma sens dla [posiadaczy portfela] spojrzenie na alternatywy, takie jak srebro czy platyna".

Objęcie więcej niż jednego metalu szlachetnego może zaoferować tarczę przeciwko wzrostom i spadkom w ramach kategorii metali. Zasadniczo pozwala to na "zabezpieczanie się".

"Posiadanie [obu metali] jednocześnie jest jedynym sposobem, aby uzyskać ekspozycję na unikalne czynniki popytu i podaży stojące za każdym z nich w kontekście współczesnego rynku" - zauważa Visual Capitalist.

Zobacz również