Inwestowanie

Co może oznaczać dla Ciebie rekordowy stosunek złota do srebra?

Stosunek złota do srebra jest prawie rekordowo wysoki - wyższy niż był od wielu lat. Jak do tego doszło i co to oznacza dla Ciebie? U.S. Money Reserve przedstawia spostrzeżenia i szczegóły, które pomogą Ci lepiej zrozumieć, jak zachowują się ceny srebra i złota oraz co ich wyniki mogą oznaczać dla Ciebie.

Co to jest stosunek złota do srebra?

Stosunek złota do srebra oblicza, ile uncji srebra potrzeba, by kupić uncję złota. Mniejsza liczba może oznaczać, że srebro jest lepsze od złota; większa liczba może oznaczać, że złoto jest lepsze od srebra.

Śledząc ceny tych dwóch metali szlachetnych, możesz obliczyć stosunek - po prostu podziel cenę złota przez cenę srebra. Obliczenie współczynnika może pomóc Ci określić, kiedy kupić złoto lub srebro i który metal kupić.

Stosunek ten w przeszłości ulegał wahaniom. W latach 1792-1833 rząd Stanów Zjednoczonych ustalił go na poziomie 15:1. W 1834 roku wzrósł on do 16:1. Prezydent Franklin D. Roosevelt ustalił stosunek na 35:1 w 1939 roku. Ale w 1944 roku stosunek ten spadł z powrotem do 15:1.

Od 1979 roku stosunek ten ma tendencję wzrostową. Patrząc na mniej więcej cztery ostatnie dekady, stosunek ten osiągnął swój najniższy punkt 15:1 w grudniu 1979 roku. Jednak do stycznia 1991 roku stosunek ten wzrósł do 100:1. Nieco ponad 20 lat później, w marcu 2011 roku, stosunek ten spadł do 38:1. Przez większość ostatnich dwóch dekad stosunek ten wahał się od około 50:1 do 70:1.

W ostatnim czasie stosunek ten stale wzrastał. Na początku maja 2020 roku stosunek ten wzrósł do około 115:1, z rekordowego poziomu 125:1 w marcu 2020 roku. W oparciu o obecny stosunek, srebro jest uważane za niedrogie w stosunku do złota.

Jeśli obecny rajd stosunku złota do srebra będzie podobny do tego z 2008 roku, w czasie Wielkiej Recesji, stosunek ten może wynieść około 118:1.

Dlaczego stosunek złota do srebra jest tak wysoki?

Do wzrostu stosunku złota do srebra przyczyniło się wiele czynników. Oto pięć z nich:

  • Niepewność gospodarcza
  • Niskie stopy procentowe
  • Niestabilność na rynkach akcji
  • Niski poziom rentowności amerykańskich papierów skarbowych
  • Słabość dolara amerykańskiego.

Na tym tle wielu ludzi szuka bezpiecznej przystani dla swoich aktywów i zabezpieczenia przed ryzykiem finansowym, a wielu z nich zwróciło się w stronę złota. Szybko rosnący popyt na złoto przyczynił się do wzrostu jego ceny i spowodował niespotykany dotąd stosunek złota do srebra.

The Wall Street Journal wyjaśnia dalej, że cena srebra nie dorównała ostatniemu skokowi cen złota, ponieważ spadek popytu przemysłowego na srebro przeważył nad zmianami na rynku złota. Ponadto, ostatnie zamknięcia kopalń zaszkodziły produkcji srebra.

Co oznacza dla Ciebie wysoki wskaźnik złota do srebra?

Śledzenie na bieżąco stosunku złota do srebra może pomóc Ci zidentyfikować moment, w którym najlepiej czujesz się kupując metale szlachetne i zdecydować, czy kupić złoto czy srebro.

Mickey Fulp, dyplomowany geolog, twierdzi, że stosunek złota do srebra "daje cenne wskazówki", gdy próbujesz określić, jak złoto i srebro zachowują się na rynku względem siebie. Stosunek powyżej 80:1 "jest dowodem na to, że srebro jest poważnie niedowartościowane i stanowi silny sygnał kupna dla tego metalu" - mówi Kulp.

Chociaż srebro funkcjonuje głównie jako metal przemysłowy, Kulp mówi, że "jest ono silnie powiązane z ceną złota i generalnie jest bardziej [wrażliwe] podczas ruchów wzrostowych i spadkowych żółtego metalu. W czasach kryzysu finansowego i gospodarczego srebro zachowuje się bardziej jak metal szlachetny, a powszechne kupowanie złota przenosi się na niższe poziomy.

Kulp zauważa jednak, że złoto służy mu jako "bezpieczna przystań i polisa ubezpieczeniowa przed finansowymi nieszczęściami".

Jeden z uczestników Seeking Alpha, Oyat Advisors, pisze, że tradycyjnie włącza metale szlachetne do swojej alokacji aktywów, stanowiąc prawie 25% płynnych aktywów. Do tej pory firma zajmująca się zarządzaniem finansami skupiała się wyłącznie na fizycznym złocie w swojej alokacji metali, ale teraz rozważa uzupełnienie fizycznego złota niewielką ilością fizycznego srebra.

W rzeczywistości, pomimo obecnego wysokiego stosunku złota do srebra, niektórzy eksperci są optymistycznie nastawieni do długoterminowych fundamentów srebra, w szczególności dzięki jego różnorodnym zastosowaniom przemysłowym.

Patrick Heller, numizmatyk z Michigan, w marcu 2020 roku stwierdził nawet, że długoterminowa cena srebra może przewyższyć długoterminową cenę złota "ponad dwukrotnie w stosunku do dzisiejszego poziomu". Uważa on, że obecne wskaźniki nie odzwierciedlają dokładnie rynku fizycznego złota i srebra.

W rzeczywistości, Phillip Streible z Kitco uważa, że srebro będzie błyszczeć jako "lider" i że stosunek złota do srebra może się zmniejszyć "z powodu wyprzedzającego wzrostu cen srebra".

srebro

Współczynnik złota do srebra - najczęściej zadawane pytania

P: Jakie czynniki wpływają na stosunek złota do srebra?
O: Zazwyczaj stosunek ten jest bardziej zależny od tego, co dzieje się ze złotem niż ze srebrem. Czynniki, które wpływają na ten stosunek to między innymi:

Rentowność kopalń i wzrost podaży górniczej. Zmiany w produkcji w kopalniach wpływają na ceny złota i srebra.
Wahania stóp procentowych. Ceny złota mają tendencję do większych ruchów niż ceny srebra, gdy zmieniają się stopy procentowe. Na przykład, złoto zazwyczaj zyskuje więcej niż srebro, gdy stopy procentowe spadają. Ale kiedy stopy procentowe idą w górę, srebro może przewyższać złoto.
Przemysłowe zastosowania tych metali, w szczególności srebra. Srebro jest wykorzystywane w większej ilości produktów przemysłowych niż złoto. Na przykład, srebro jest jednym z komponentów paneli słonecznych.

P: Jaki jest dobry stosunek złota do srebra?
O: Nie ma czegoś takiego jak "dobry" stosunek złota do srebra. (W październiku 2020 roku stosunek ten wynosił 79,5:1).

Gdy stosunek ten wzrasta, cena złota jest wyższa, a więc potrzeba więcej uncji srebra, by kupić jedną uncję złota. Wysoki wskaźnik może oznaczać, że srebro jest relatywnie okazyjnym zakupem. Dlatego może to być doskonały moment na zakup srebra, ponieważ jego cena spada. Niższy wskaźnik może oznaczać coś odwrotnego: Złoto może być bardziej przystępne cenowo, a Ty możesz chcieć kupić złoto, gdy cena jest relatywnie niższa, niż byłaby przy wyższym wskaźniku.

Ponieważ stosunek złota do srebra zmienia się tak często, trudno jest podejmować długoterminowe decyzje wyłącznie w oparciu o tę liczbę. Zamiast tego, rozważ wykorzystanie tego wskaźnika jako jednego z wielu punktów danych, które bierzesz pod uwagę przy zakupie złota lub srebra.

P: Czy srebro kiedykolwiek będzie kosztować więcej niż złoto?
O: Cena srebra ma tendencję do wspinania się w szybszym tempie niż ceny złota.

"Podczas rynków byka dla obu metali, srebro często pnie się w górę szybciej niż jego cięższy i droższy kuzyn" - zauważa Ned Naylor-Leyland, zarządzający funduszami metali szlachetnych w Jupiter Asset Management.

Mimo to, jest bardzo mało prawdopodobne, by cena srebra kiedykolwiek przyćmiła cenę złota. Dlaczego? Po części dlatego, że między ceną złota a ceną srebra jest tak duża różnica. Pod koniec listopada 2020 roku cena złota wynosiła prawie $1,840/oz., podczas gdy cena srebra wynosiła prawie $24/oz. Innym czynnikiem, który ma tendencję do obniżania ceny srebra: Więcej srebra zostało już wydobyte na świecie i więcej srebra jest dostępne do wydobycia niż złoto.

P: Dlaczego cena srebra jest tak wysoka?
O: To jest częste pytanie, ale nazywanie ceny srebra "wysoką" jest subiektywne. Na dzień 24 listopada 2020 roku, stosunek złota do srebra wynosił około 77:1. Jest to wysoki stosunek, jeśli porównamy go z ostatnimi dwoma dekadami, w których stosunek ten wynosił od około 50:1 do 70:1.

Mówiąc prościej, w świecie przemysłowym istnieje większy popyt na srebro niż na złoto. Popyt ten przyczynił się do wzrostu cen srebra. W miarę jak gospodarka będzie się odbijać od recesji w 2020 roku, oczekuje się, że popyt na srebro w przemyśle jeszcze bardziej wzrośnie.

"Srebro ... ma znacznie wyższy komponent przemysłowy ... i w środowisku, w którym widzimy, że gospodarka światowa odzyskuje siły, jest to kolejny powód do kupowania srebra" - powiedział w rozmowie z CNBC Michael Hsueh, strateg ds. towarów i walut w Deutsche Bank.

Wśród produktów, w których można znaleźć srebro, są urządzenia medyczne, panele słoneczne, komputery, telefony komórkowe, aparaty fotograficzne, telewizory i kuchenki mikrofalowe.

Zobacz również