Złoto

Kiedy jest najlepszy czas na zakup złota?

Ostatnio przyjrzeliśmy się dwóm dekadom cen złota, a teraz możesz się zastanawiać, kiedy jest najlepszy czas na jego zakup. Czy warto poczekać, aż ceny nieco spadną? A może powinieneś kupić trochę żółtego metalu już teraz?

Kiedy powinieneś kupić złoto?

Opinie na temat tego, kiedy jest najlepszy czas na kupno złota, są różne. Można jednak śmiało powiedzieć, że nie ma złego momentu na kupno złota. W końcu ten metal szlachetny od wieków jest magazynem bogactwa. Przyjrzyjmy się kilku przypadkom, kiedy może to być najlepszy czas na dodanie złota do swojego portfela.

"Najlepszy czas na kupno złota to czas przed kryzysem
Jeden z ekspertów branży złota, Adam Trexler, uważa, że najlepszy czas na kupno złota to czas "przed kryzysem". W tym przypadku mówi on o tym, by kupować złoto przed powszechną inflacją.

"Będzie coraz więcej wydatków i będzie silna presja, aby ignorować obawy inflacyjne, aby osiągnąć te cele. Fed będzie reagował bardzo powoli, co jest receptą na coraz wyższą inflację" - mówi Trexler.

Trexler uważa, że inflacja może wzrosnąć do 10%, a ceny złota mogą rosnąć wraz z inflacją. Historycznie, złoto służy jako zabezpieczenie przed inflacją. Gdy inflacja wzrasta, coraz więcej osób szuka bezpiecznej przystani w złocie.

Prognozuje on, że presja inflacyjna może spowodować, że ceny złota osiągną wkrótce poziom 2500 lub nawet 3000 dolarów za uncję, w porównaniu do prawie 1800 dolarów we wrześniu 2021 roku.

gold

"Best Time to Buy Gold Is When It's out of Favor" ("Najlepszy czas na kupno złota jest wtedy, gdy nie jest ono w cenie").

Artykuł opublikowany w maju 2021 roku przez The National utrzymuje, że najlepszy czas na kupno złota "jest wtedy, gdy jest ono poza zasięgiem". Założenie jest takie, że możesz skorzystać z niższych cen, gdy popyt na złoto się zmniejszy. Następnie, gdy złoto wróci do łask i jego cena wzrośnie, będziesz mógł czerpać korzyści z zakupu żółtego metalu z rabatem.

"Chociaż cena złota może z czasem spadać, to jednak udowodniła swoją długoterminową niezawodność, jest o wiele mniej zmienna w porównaniu z kryptowalutami i wielu postrzega ją jako ważny składnik aktywów w czasach niepewności", powiedział Jason Cozens, dyrektor generalny Glint, który pozwala klientom wydawać złoto jako pieniądze, w rozmowie z The National.

"Pytanie powinno być przeformułowane z 'Kiedy' na 'Ile?'".

Wielu ekspertów z branży uważa, że jeśli pytasz o to, kiedy kupić złoto, powinieneś przeformułować swoje pytanie. Nie chodzi o to "kiedy", ale "ile".

"Nie ma dobrego momentu na kupowanie złota" - powiedział CNBC Albert Cheng, dyrektor generalny Singapore Bullion Market Association. Cheng przewiduje, że do końca roku ceny złota osiągną poziom 2000 dolarów za uncję. W związku z tym, twierdzi on, że każdy "powinien mieć trochę złota w swoim portfelu", i to więcej niż typowy 1% do 5%, który zaleca wielu doradców finansowych.

"Złoto pozostaje bardzo małą częścią portfela większości ludzi. Ale nawet wzrost o 1 do 2% może mieć ogromne znaczenie" - dodaje Cameron Alexander, dyrektor ds. popytu na metale w Refinitiv.

Czy teraz jest czas na kupno złota?

Jak zauważyła Światowa Rada Złota w raporcie z sierpnia 2021 r., koszt alternatywny zakupu złota wciąż się poprawia, ponieważ realna stopa zwrotu z zysków oraz stopa zwrotu z dywidendy dla indeksu S&P 500 spadły na terytorium ujemne dopiero po raz drugi od 75 lat.

W raporcie z września 2020 roku Rada podkreśliła, że nie rekomenduje "najlepszego" momentu na zakup złota. Zamiast tego, podobnie jak U.S. Money Reserve, organizacja podkreśla, że "wszystkie portfele powinny mieć alokację w złoto". Innymi słowy, najlepszy czas na zakup złota jest wtedy, kiedy jest on dla Ciebie odpowiedni, częściowo w oparciu o takie czynniki jak aktualny status inflacji i obecna stabilność rynków.

Zobacz również