Złoto

Jak bezpiecznie przechowywać swoje złoto i srebro

Kupiłeś złoto i srebro, aby pomóc utrzymać Twoją rodzinę w bezpiecznym finansowo stanie w czasach zawirowań. Ale teraz to do Ciebie należy zabezpieczenie sztabek i monet, aż do nadejścia tego czasu, który może nastąpić za 10 dni, 10 lat lub kiedyś w dalekiej przyszłości.

Sposób przechowywania metali szlachetnych będzie miał wpływ na wiele rzeczy, w szczególności na Twój spokój ducha. Tutaj rozważamy wady i zalety różnych metod przechowywania, aby pomóc Ci wybrać tę właściwą dla Ciebie.

Skrytka depozytowa

Dla wielu posiadaczy złotych i srebrnych sztabek oraz monet, skrytka depozytowa w banku jest wystarczającą opcją przechowywania. Dzieje się tak głównie dlatego, że sejfy są, no cóż, "bezpieczne". Jest prawie niemożliwe, by ktokolwiek poza Tobą mógł otworzyć Twoją skrytkę.

Zanim jednak zdecydujesz się na to rozwiązanie, sprawdź swoje priorytety i weź pod uwagę następujące kwestie.

Po pierwsze, dostęp do Twoich metali szlachetnych jest ograniczony godzinami pracy banku. Jeśli bank jest zamknięty, masz pecha, jeśli chcesz szybko zdobyć trochę swojego złota lub srebra.

Kolejna wada: Bank nie ubezpiecza metali szlachetnych, które są przechowywane w skrytce depozytowej. To zależy od Ciebie. Zakup ubezpieczenia na własną rękę może być kosztowny, a to może zminimalizować siłę finansową tych aktywów. Ponadto, może być trudno znaleźć ubezpieczyciela, który byłby skłonny ubezpieczyć metale szlachetne przechowywane w banku. Aha, i nie zapomnij o kosztach wynajęcia skrytki depozytowej.

Sejf prywatny

Domowy sejf jest idealnym miejscem do przechowywania ważnych dokumentów, takich jak akty urodzenia czy testamenty, ale może być również doskonałym miejscem do przechowywania metali szlachetnych.

Co najważniejsze, sejf domowy trzyma złoto lub srebro poza zasięgiem wzroku. Jest to ważne, jeśli włamywacz włamie się do Twojego domu lub inny niepożądany gość zacznie węszyć. Jednocześnie, Twoje metale szlachetne są zawsze w pobliżu. Możesz zobaczyć swoje złote monety i trzymać sztabki srebra. Dla wielu ludzi możliwość fizycznego dotknięcia swoich metali szlachetnych oznacza bezpieczeństwo.

Jednak trzymanie złota i srebra w domowym sejfie oznacza również sprawdzenie, czy ubezpieczenie domu pokryje potencjalną utratę tych metali szlachetnych. Być może będziesz musiał dokupić dodatkowe ubezpieczenie, jeśli zdecydujesz się na umieszczenie złota lub srebra w domowym sejfie.

Przechowywanie metali szlachetnych w domowym sejfie może być dobrym rozwiązaniem, pod warunkiem, że:

Kupisz solidny sejf, który jest wodoodporny i ognioodporny.
Zainstaluj sejf w miejscu, do którego nie ma dostępu (ale do którego dostęp nie jest bardzo trudny).
Zachowaj milczenie o tym, że masz w domu sejf załadowany złotem i srebrem.
Depozyt (przechowywanie w skarbcu)
Właściciele metali szlachetnych, którzy poszukują profesjonalnych środków bezpieczeństwa na najwyższym poziomie, mogą rozważyć skorzystanie z usług depozytariusza (inaczej zwanego skarbcem).

Profesjonaliści w depozytach wiedzą, jak bezpiecznie przechowywać metale szlachetne i chronić je przed żywiołami, takimi jak ekstremalne ciepło. Oczywiście, podobnie jak w przypadku skrytki depozytowej w banku, dostęp do depozytu jest ograniczony przez godziny pracy placówki.

Kolejną korzyścią z przechowywania metali szlachetnych w depozycie jest to, że to depozytariusz jest zazwyczaj odpowiedzialny za ich ubezpieczenie - nie Ty.

złoto

Depozytariusz będzie bardzo uważnie przyglądał się Twoim metalom szlachetnym. Twoje złoto lub srebro może być przechowywane w tym samym miejscu, co inne metale szlachetne, lub też może być przechowywane w osobnym, specjalnym miejscu. Niezależnie od tego, jak są przechowywane w depozycie, Twoje metale szlachetne zawsze należą do Ciebie.

Czy wiesz, że? Najsłynniejszy amerykański depozyt kruszców, United States Bullion Depository w Fort Knox, przechowuje około 147 341 858 382 uncji złota! Czy możesz sobie wyobrazić to bezpieczeństwo?

Ukryte miejsca
Tak, możesz przechowywać złoto lub srebro w wielu ukrytych miejscach w swoim domu i wokół niego. Możesz zakopać je na podwórku. Albo upchnąć pod materacem. Albo schować do pudełka z rupieciami w piwnicy. Albo nawet ukryć je w zamrażarce.

Ale te metody przechowywania nie dają Ci pewności co do bezpieczeństwa Twoich metali szlachetnych, nawet jeśli możesz mieć do nich dostęp w każdej chwili.

Poza tym, czy naprawdę chcesz narażać zakupione przez siebie złoto lub srebro na działanie potencjalnie szkodliwych warunków? I czy chcesz przechowywać swoje metale szlachetne w miejscu, o którym mógłbyś zapomnieć lub ktoś mógłby się o nie potknąć?

Pamiętaj, że różne rodzaje monet mogą wymagać różnych metod przechowywania. Na przykład, nie chcesz przechowywać certyfikowanej/szlachetnej monety w miejscu, w którym mogłaby zostać uszkodzona, ponieważ jej stan jest kluczowym czynnikiem wpływającym na jej ogólną cenę i atrakcyjność rynkową. Sztabka złota lub srebra jest prawdopodobnie jedynym rodzajem metali szlachetnych, z którym możesz sobie pozwolić na "szorstkość".

Przechowywanie Metali Szlachetnych FAQ

P: Gdzie jest najbezpieczniejsze miejsce dla złota i srebra?
Zasadniczo, możesz przechowywać złoto i srebro w trzech miejscach:

Dom
Bank
Zewnętrzny magazyn
Najbezpieczniejsze miejsce do przechowywania metali szlachetnych zależy od Twoich preferencji. Niektórzy ludzie uważają, że najbezpieczniejszym miejscem dla złota i srebra jest zewnętrzny magazyn lub depozyt. Dlaczego? Ponieważ te instytucje są opłacane po to, by robić jedną rzecz: chronić Twoje złoto i srebro.

Depozytariusze (tacy jak Texas Precious Metals Depository), którzy przechowują złoto, srebro, platynę i pallad, ubezpieczają metale szlachetne w swoich obiektach. Ich polisy ubezpieczeniowe obejmują kradzież i klęski żywiołowe. Ponadto, depozytariusze przechodzą niezależne audyty tego, co przechowują.

Dodatkowo, depozyty te są ściśle zabezpieczone. Wśród typowych zabezpieczeń są prywatne skarbce, uzbrojeni ochroniarze, całodobowy nadzór, systemy alarmowe, wykrywacze metalu, kuloodporne drzwi i skanery biometryczne.

P: Czy możesz przechowywać złoto i srebro w banku?
Tak, możesz trzymać złoto i srebro w banku. Ale pamiętaj, że według The New York Times, żadne prawa federalne nie regulują kwestii skrytek depozytowych w bankach.

Dodatkowo, bank nie jest zobowiązany do wypłacenia Ci odszkodowania, jeśli Twoje złoto lub srebro zostanie skradzione lub zniszczone, gdy znajduje się w skrytce, jak donosi The Times. Dlatego też, aby zabezpieczyć złoto lub srebro, które przechowujesz w skrytce depozytowej, musisz wykupić osobne ubezpieczenie.

Pozostaje jeszcze kwestia tego, co stanie się z Twoim złotem lub srebrem, jeśli będzie ono przechowywane w banku, który zbankrutuje. FDIC informuje, że banki upadają niemal co roku, choć liczba ta maleje:

W 2010 roku upadło 157 banków.
W 2012 roku upadło 51 banków.
W 2014 r. upadło 18 banków.
W 2016 r. upadło 5 banków.
P: Jak dużo złota i srebra mogę trzymać w domu?
Możesz trzymać w domu tyle złota i srebra, ile tylko zechcesz. Czy istnieje ryzyko, które należy rozważyć, jeśli zwiększysz ilość posiadanych w domu metali szlachetnych? Nie ma czegoś takiego jak idealne, całkowicie wolne od ryzyka rozwiązanie w zakresie przechowywania.

Po pierwsze, Twój dom prawdopodobnie nie jest tak bezpieczny jak depozyt lub bank. Oznacza to, że złoto i srebro, które przechowujesz w domu może być bardziej podatne na kradzież (chyba, że Twój dom jest zamknięty jak Fort Knox).

Ponadto, niektóre standardowe polisy ubezpieczeniowe właścicieli domów prawdopodobnie nie pokryją pełnej wartości złota i srebra przechowywanego w domu, niezależnie od tego, czy znajduje się ono na strychu, czy w ognioodpornym sejfie. Przechowywanie złota i srebra w domu może wymagać wykupienia dodatkowej ochrony ubezpieczeniowej na wypadek, gdyby coś się z nimi stało.

Jeśli wybierzesz swój dom jako miejsce przechowywania, jeden z ekspertów sugeruje, by połowę złota i srebra trzymać w domowym sejfie, a drugą połowę w bankowej skrytce depozytowej. Mennica Królewska zaleca również, by w przypadku Twojego domowego schowka, powiedzieć jak najmniejszej liczbie osób, gdzie znajdują się Twoje metale szlachetne.

P: Czy można przechowywać złoto lub srebro w wodzie?
To pytanie może sprawić, że pomyślisz o zatopionym skarbie, który zazwyczaj odnosi się do złota odkrytego w oceanach. A ponieważ słona woda nie niszczy żółtego metalu, zatopione skarby zawierające złoto są dobrze zachowane. Słona woda uszkadza jednak srebro.

Więc tak, technicznie rzecz biorąc, możesz przechowywać swoje złoto w słonej wodzie, ale nie srebro.

Co więcej, ponieważ złoto i srebro nie korodują, możesz je przechowywać w akwarium wypełnionym wodą.

Zamiast jednak przechowywać je w wodzie, zaleca się przechowywanie złota i srebra w suchych miejscach, takich jak depozyt, skrytka depozytowa czy domowy sejf. Jeśli korzystasz z któregoś z tych miejsc, dla bezpieczeństwa rozważ umieszczenie złota i srebra w wodoodpornym pojemniku. Nie zalecamy przechowywania złota i srebra, a zwłaszcza certyfikowanych monet, w miejscach innych niż ich ochronne obudowy, ponieważ zmiany stanu certyfikowanej monety mogą wpłynąć na jej cenę.

Przeanalizuj swoją sytuację, by wybrać sposób przechowywania

Ostatecznie, sposób przechowywania złota i srebra zależy od rodzaju posiadanych przez Ciebie metali szlachetnych, Twojego stylu życia i poziomu komfortu. Jeśli mieszkasz w apartamencie lub w odległym miejscu, niektóre metody przechowywania mogą być dla Ciebie niedostępne. A może twoja kariera dała ci unikalny wgląd i dostęp do specjalnych obiektów. Twoja osobista sytuacja może otworzyć wszystkie rodzaje kreatywnych dróg dla przechowywania metali szlachetnych. Przeanalizuj swoje życie, by wybrać metodę przechowywania złota i srebra, która będzie dla Ciebie najlepsza. To jedyny sposób na bezpieczne przechowywanie metali szlachetnych.

Zobacz również