Blog

Au czy Ag? Dowiedz się podstaw o metalach szlachetnych

Zawsze jest dobry czas, aby dowiedzieć się więcej o metalach szlachetnych, ale szczególnie wtedy, gdy zbliża się Narodowy Tydzień Monet. Dołącz do U.S. Money Reserve i dowiedz się, dlaczego warto posiadać złoto, jak złoto wypada w porównaniu z innymi popularnymi klasami aktywów i nie tylko.

Co to jest złoto i srebro?

Złoto i srebro to dwa popularne metale szlachetne, co oznacza, że mają one znaczenie ze względu na ich względną rzadkość. Investopedia definiuje metale szlachetne jako metale, które "mają duże znaczenie ekonomiczne, ze względu na różne czynniki, w tym ich rzadkość, zastosowanie w procesach przemysłowych i rolę, jaką odegrały w historii jako magazyn wartości".

Każdy metal występuje w układzie okresowym pierwiastków chemicznych. Na tablicy symbol złota to Au, a symbol srebra to Ag. Oba metale zostały odkryte około 3000 r. p.n.e. W tym czasie zaczęto również wytwarzać narzędzia z brązu (okres znany jako epoka brązu), a Egipcjanie wynaleźli papier i poprzednika współczesnego kalendarza.

Ciekawostka: Całe złoto, jakie kiedykolwiek wyprodukowano na świecie, wypełniłoby mniej niż cztery baseny olimpijskie.

Dlaczego ludzie posiadają złoto?

Złoto nie jest najdroższym ani najrzadszym metalem szlachetnym, ale jest najbardziej znanym metalem szlachetnym. Status gwiazdy złota opiera się w dużej mierze na jego długotrwałym wykorzystaniu jako waluty. Ponadto, jest to nr. 1 metalem szlachetnym dla ludzi, którzy chcą kupić złoto w formie sztabek i monet. Większość złotego kruszcu to złoto o czystości co najmniej 99,5%. (W przypadku srebra, czystość musi wynosić co najmniej 99,99%).

Banki centralne, które zarządzają polityką monetarną swoich krajów, trzymają złoto w swoich rezerwach, by zarządzać ryzykiem, promować stabilność i zabezpieczać się przed inflacją oraz (w USA) wartością dolara amerykańskiego.

Ludzie kupują złoto z podobnych powodów, takich jak możliwość:

  • Zabezpieczyć się przed stratami w innych kategoriach aktywów, w tym w akcjach i nieruchomościach
  • Zyskać bezpieczeństwo finansowe w czasach kryzysu
  • Posiadać namacalne, płynne aktywa
  • Zabezpieczyć się przed inflacją
  • Dywersyfikacja portfela

Jeśli chodzi o srebro, wiele osób kupuje ten metal, ponieważ kosztuje on mniej niż złoto, a jednocześnie służy wielu tym samym celom, co jego kuzyn.

Jak złoto wypada na tle innych klas aktywów?

Od wieków ludzie na całym świecie używali złota i, w mniejszym stopniu, srebra jako sposobu na przechowywanie bogactwa.

platyna

Podczas gdy cena złota może wahać się w najbliższym czasie, żółty metal przewyższa w długim okresie czasu kilka innych klas aktywów, takich jak akcje, obligacje i nieruchomości.

Tymczasem kryptowaluta, klasa aktywów, o której ostatnio jest głośno, nie ma żadnego związku z aktywami materialnymi, a jej cena może ulegać dzikim wahaniom. "Kryptowaluta jest niewiarygodnie spekulacyjnym i zmiennym instrumentem" - czytamy na stronie NerdWallet poświęconej finansom osobistym.

Różne sposoby, by zacząć kupować złoto

Zakupy wszystkiego, od ubrań po samochody, stały się bardziej dostępne dzięki technologii, podobnie jak zakupy złota, które możesz dotknąć.

Jeśli jesteś na rynku fizycznego złota (lub srebra), możesz odwiedzić renomowany sklep lub sprawdzić renomowany biznes online, taki jak U.S. Money Reserve. Możesz również kupić złoto przez telefon, ponownie od renomowanej firmy zajmującej się handlem metalami szlachetnymi, takiej jak U.S. Money Reserve.

Poza fizycznym złotem w postaci sztabek i monet, możesz zwrócić się do ETF (exchange-traded fund), futures na złoto (kontrakty finansowe) lub akcji firmy wydobywającej złoto. Żadna z tych trzech opcji nie daje Ci jednak możliwości faktycznego trzymania metalu szlachetnego w rękach.

Bez względu na to, którą metodę wybierzesz, możesz działać powoli. Na początek możesz zdecydować się na zakup jednej sztabki złota lub jednej czy dwóch złotych monet. Gdy poczujesz się komfortowo, będziesz mógł zwiększyć swoją alokację w złoto.

Rekomendacje dotyczące tego, ile złota powinieneś trzymać w swoim portfelu, są różne.

Patrząc na złoto, srebro i inne metale szlachetne, bloger finansowy Len Penzo zauważa, że wielu ekspertów zaleca trzymanie od 10 do 20 procent wartości netto (z wyłączeniem kapitału domowego) w metalach szlachetnych.

Zobacz również