Złoto

Kupno fizycznego złota vs. ETF: Jaka jest wielka różnica?

Być może ostatnia hossa na srebrze skłoniła Cię do przemyśleń, badań i dociekań. Kiedy jest popyt na metal szlachetny, czy będzie on dla Ciebie dostępny? I po jakiej cenie? Jak możesz kupować złoto, kiedy chcesz, i w jakiej formie najlepiej je kupować? Fizyczne złoto czy ETF-y? Jako America's Gold Authority® porównujemy i kontrastujemy te dwie formy, by pomóc Ci podjąć decyzję.

Fizyczne złoto vs. złote fundusze ETF

Oto cztery kluczowe różnice pomiędzy fizycznym złotem a złotymi funduszami ETF.

1. Fizyczne złoto można dotknąć.

Jedna z najbardziej oczywistych różnic między fizycznym złotem a ETF-em (exchange-traded fund) opiera się na słowie "fizyczne".

"Niektóre złote ETF-y bezpośrednio śledzą cenę złota, podczas gdy inne inwestują w spółki z branży wydobycia złota" - wyjaśnia NerdWallet. Tak czy inaczej, nie możesz dotknąć żadnego złota, które może być powiązane z ETF-em.

Zakup fizycznego złota pozwala Ci dosłownie trzymać i przechowywać żółty metal w swoim domu. Z kolei posiadając ETF, jesteś właścicielem udziałów w spółkach, które posiadają lub wydobywają złoto. Udziały te są w rzeczywistości bardziej podobne do jednostek - zauważa Nasdaq: "Te 'jednostki' mogą być przedmiotem handlu tam i z powrotem, tak jak akcje, ale mogą też być tworzone lub niszczone, by zaspokoić popyt inwestorów".

Fizyczne złoto nie może być ani stworzone, ani zniszczone. Oznacza to, że całe złoto, które zostało wydobyte, nadal istnieje w takiej czy innej formie.


2. Fizyczne złoto jest niezależne od wielu rynkowych nacisków.

Fundusze ETF i inne "papierowe" akcje doświadczają zmienności rynku, a wielu analityków finansowych jest zaniepokojonych ogromnym rozdźwiękiem między cenami giełdowymi a raportowanymi zyskami. Według ostatniego sondażu E-Trade dwie trzecie uczestników rynku uważa, że jesteśmy "całkowicie lub w pewnym stopniu w bańce rynkowej", a trzech na pięciu uczestników rynku przewiduje, że zmienność wzrośnie w tym kwartale (Q1 2021).

Dla ilustracji, w sektorze energetycznym mamy obecnie do czynienia z niedopasowaniem cen akcji do zysków. Akcje firm zajmujących się czystą energią znajdują się na "bezprecedensowych poziomach" - ale "za niebotycznymi wycenami producentów pojazdów elektrycznych i baterii kryje się otrzeźwiająca rzeczywistość: firmy tracące pieniądze" - podaje YahooFinance. Czy to samo może przydarzyć się złotym funduszom ETF?

złoto

Co więcej, długoterminowa wartość papierowego pieniądza, w tym dolara amerykańskiego, maleje w miarę jak rządy kontynuują dodruk pieniądza. Jak wspomniano wcześniej, fizycznego złota nie da się stworzyć ani zniszczyć, więc nie podlega ono takiej samej presji cenowej jak aktywa papierowe.

"Dla tych, którzy wolą posiadać fizyczne złoto lub srebro, z możliwością wejścia w posiadanie metalu, zakup fizycznego kruszcu jest preferowanym wyborem" - czytamy w The Entrust Group.

3. Fizyczne złoto może być wydobywane, ale nie tworzone.

Więcej fizycznego złota może być wydobyte, ale nie wytworzone. W całej historii wydobyto prawie 198 000 ton metrycznych złota. Do wydobycia pozostało około 50 000 ton metrycznych. Innymi słowy, istnieje skończona podaż złota. Złota nie da się odtworzyć ani zniszczyć.

Im więcej ludzi chce złota, tym mniej jest go dostępne. Kiedy złoto staje się trudniejsze do zdobycia, zazwyczaj powoduje to wzrost cen. Tak stało się ze srebrem na początku 2021 roku, kiedy to popyt na srebro przewyższył podaż, wysyłając ceny srebra na prawie ośmioletni szczyt.

Tymczasem nowe złote ETF-y mogą się pojawiać i pojawiają się, ale nadal nie są to twarde aktywa. To sprawia, że można się zastanawiać, czy papierowa forma metalu szlachetnego może się równać z twardym aktywem, jakim jest fizyczne złoto.

"Najlepszym powodem, dla którego warto posiadać złoto jest zabezpieczenie przed ryzykiem. Może być twoją ostatnią linią obrony w czasie kryzysu gospodarczego - formą ubezpieczenia majątku, jeśli tak można powiedzieć" - donosi Forbes.

"Ale ponieważ złote ETF-y są częścią tego samego systemu bankowego, przed którym potrzebujesz ochrony, musisz zadać sobie pytanie, czy służą one jednemu z podstawowych celów posiadania złota".

Forbes zauważa również, że złoto jest łatwe do zamiany na gotówkę, a także jest aktywem przenośnym, trwałym oraz prywatnym i poufnym.

4. Fizyczne złoto cieszy się długą historią.

Złote ETF-y pojawiły się po raz pierwszy w 2003 roku. Samo złoto natomiast istnieje od ponad 5 tysięcy lat. Które z nich wzbudza większe zaufanie? Możesz zobaczyć, jak fizyczne złoto zachowywało się przez wieki. Nie można tego samego powiedzieć o ETF-ach na złoto.

"Historia dowiodła, że gdy waluta traci na wartości z powodu inflacji lub innych czynników, cena fizycznego metalu wzrosła w stosunku do zdewaluowanej waluty" - donosi The Entrust Group.

Zobacz również